Planowanie trasy jest w dzisiejszych czasach pierwszym i najważniejszym krokiem każdej udanej podroży. Kierujący pojazdem powinien zadbać o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i oczywiście towarów, jeżeli jakieś przewozi. Dotyczy to trasy planowanej zarówno na krótki, jak i na długi dystans.

Jak zaplanować trasę?

Kierujący pojazdem powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na dystans, który musi pokonać. Wiedząc, jak daleko będzie musiał jechać, będzie mógł zacząć myśleć o innych aspektach planowanej trasy. Podróż na 400 km będzie wymagała innych przedsięwzięć takich jak planowanie postoju, odpoczynek czy zabranie dodatkowych racji żywnościowych niż podróż w granicach 20 km. Drugim ważnym aspektem, jaki kierowca powinien wziąć pod uwagę, jest czas dojazdu na miejsce. W końcu każdy podróżny chce dotrzeć do celu punktualnie. Czas ma szczególne znaczenie, gdy celem podróżującego jest zdążenie na inny środek transportu lub ważne wydarzenie. W końcu koncert, szkolenie, pociąg lub samolot nie będzie czekał. Także w cateringu czas dostawy ma ogromne znaczenie. Zresztą każdy kierowca służb specjalnych może się wypowiedzieć o znaczeniu czasu dojazdu.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu trasy krótkodystansowej?

Trasa krótko dystansowa znajduje się zazwyczaj w obrębie miasta osiedla lub rejonu. Przeważnie tutaj przydatna jest dobra praktyczna znajomość ulic przez kierowcę. Korzystając z wiedzy o wszystkich praktycznych skrótach bocznymi uliczkami, a także mało zatłoczonych ulic doświadczony przewoźnik dotrze szybko do punktu docelowego swojej podróży. Bardzo często czas ma tutaj duże znaczenie, szczególnie przy dostawie jedzenia. Klient obsłużony szybko na pewno będzie bardziej skłonny do zostawienia napiwku lub dobrej oceny restauracji i dostawy. Co za tym idzie, gdy kierowca zobaczy nieprzewidzianą sytuację, (np. korek) może się dostosować i pojechać inną ulicą. Dzięki temu szybciej dotrze na miejsce i nie musi ściśle trzymać się wyznaczonej trasy.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu trasy długodystansowej

Kierowca planujący dłużą podróż powinien zadbać o odpoczynek i bezpieczeństwo. Wobec tego często najkrótsza trasa nie jest do końca dobrym pomysłem. Szczególnie w nocy, gdy nie ma łatwego dostępu do pomocy drogowej. Wobec tego kierowca powinien się trzymać głównej drogi prowadzonej między miastami. Przełoży się to oczywiście na komfort jazdy, gdyż jeżdżąc po głównej trasie, prowadzący nie będzie musiał zwracać pilnej uwagi na ciągle pojawiające się zakręty lub niebezpieczeństwa w postaci wyskakujących zwierząt na drogach leśnych. Tych nie należy lekceważyć, gdyż dorosły dzik jest w stanie nawet skasować samochód i uniemożliwić dalszą podróż. Oczywiście w dalszych trasach kierowca powinien zwrócić szczególną uwagę na to, by się wyspać i nie nadużywać napojów wyskokowych, co jest zalecane także w krótszych trasach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj