Okresowe badanie techniczne samochodu jest obowiązkiem każdego kierowcy, który posiada zarejestrowane na siebie auto. Takie badanie należy przeprowadzić raz do roku. Jak wygląda przebieg badania technicznego? Na co należy się przygotować? 

Badanie techniczne samochodu – ile kosztuje?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że badania techniczne samochodów przeprowadzane są w stacjach kontroli pojazdów. Możemy wydzielić dwa rodzaje takich stacji – mianowicie są to stacje podstawowe i okręgowe. Ile kosztuje przeprowadzenie badania technicznego samochodu? Jeśli jesteś właścicielem samochodu osobowego do 3,5 tony, to musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 99 zł. Trochę inaczej wygląda sytuacja jeśli twój samochód posiada instalację gazową. W tym wypadku koszt badania technicznego wyniesie około 162 zł. Musisz również wiedzieć, że badanie techniczne należy opłacić jeszcze przed jego wykonaniem przez diagnostę. Jest to opłata bezzwrotna. Także musisz liczyć się z tym, że jeśli twoje auto jest w kiepskim stanie technicznym i nie przejdzie pozytywnie badania, to nie należy ci się zwrot poniesionej opłaty.

Przebieg badania technicznego

Jak przebiega badanie techniczne samochodu? Przede wszystkim diagnosta wprowadzi samochód na kanał i dokona tutaj jego podstawowych oględzin technicznych. Sprawdzeniu poddane zostaną takie elementy samochodu  jak układ zawieszenia, oświetlenie, działanie układu hamulcowego, a także wykonana zostanie analiza chemiczna spalin. Oczywiście diagnosta sprawdzi również numer VIN w twoim samochodzie, co do zgodności z zapisem w dowodzie rejestracyjnym.

Dlaczego warto pilnować terminu badania technicznego samochodu?

Dlaczego warto na czas zgłosić się do kontroli stacji pojazdów i przeprowadzić badanie techniczne swojego samochodu? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że za jazdę bez ważnych badań technicznych grozi ci mandat. Niemniej jednak mandat nie stanowi jedynej sankcji, jakiej powinieneś w takiej sytuacji się spodziewać. Albowiem jeśli będziesz uczestniczyć w kolizji drogowej, to ubezpieczyciel może podważyć umowę ubezpieczenia samochodu, które nie dysponowało aktualnymi badaniami technicznymi. Jak więc widzisz brak aktualnych badań technicznych może narazić cię na spore koszty i problemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj