co-mozesz-wymontowac-przed-zezlomowaniem

Bywa, że rozstanie z samochodem to trudna przeprawa. Niektórzy związują się ze swoimi autami i dzień, kiedy pojazd kategorycznie odmawia posłuszeństwa, bywa dla nich trudny. Czasami na pamiątkę, a czasem do dalszej sprzedaży wymontowują z niesprawnego auta wybrane elementy. Sprawdź, które z nich możesz wymontować bez konsekwencji, a które koniecznie muszą zostać na swoim miejscu.

Nawet złom jest coś wart

Nawet jeżeli wydaje nam się, że nic z naszego samochodu już nie będzie, to okazać się może, że z zezłomowania go wyniknie jeszcze pożytek. Jeśli dysponujemy samochodem mocno rozbitym, rzeczywiście być może nadaje się już tylko do recyklingu. Pamiętajmy, że nawet w takim przypadku da się wymontować z niego elementy, które jeszcze posłużą w innych samochodach. W tym już głowa skupu aut we Włocławku, bądź każdym innym mieście. W punkcie kasacji samochody są rozbierane, a dobrze rokujące części wędrują na magazynowe półki. Właściciel auta pozbywa się problemu, a przy tym zarabia pewną kwotę, której wysokość zależy od stanu auta i od jego kompletności.

Co musi zostać w samochodzie?

Przed ostatnią drogą na złom, kierowcy na własną rękę niejednokrotnie wymontowują akumulator, sprzęt audio, elementy wyposażenia wnętrza, bądź światła. W przypadku dwóch kompletów kół, w garażu zostaje ten lepszy. Wyjęcie wymienionych przed chwilą części nie jest zabronione, ale musisz pamiętać o dość istotnej zasadzie. Stacje kasacji wymagają zwykle, by dostarczany do nich samochód ważył przynajmniej 90% wartości wpisanej w dowód rejestracyjny. Jeśli rozbieżność będzie większa, musimy liczyć się niestety z ryzykiem poniesienia dodatkowych kosztów. Niekoniecznie małych biorąc pod uwagę kwotę, jaką możemy otrzymać za całe auto. Punkt kasacji ma prawo zażądać dopłaty (od 1 zł do 10 zł) za każdy brakujący kilogram. O ile światła czy fotele możemy ze spokojną głową wymontować, o tyle są podzespoły, których ruszać nam nie wolno. Należą do nich:

  • kompletna (nawet mocno uszkodzona) karoseria z wybitym numerem VIN. Oczywiście VIN musi zgadzać się z tym, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym;
  • podwozie;
  • kompletny zespół napędowy (silnik i skrzynia biegów);
  • układ hamulcowy i jezdny wraz z kolami.

Jeżeli przywiezione przez nas auto nie posiada któregokolwiek z wyszczególnionych elementów, pracownicy kasacji będą mieli podstawy do nieprzyjęcia pojazdu.  Zasady te obowiązują w całej Polsce, niezależnie od tego czy chcemy skorzystać ze skupu aut w Poznaniu, czy gdziekolwiek indziej.

Wymontuj, ale z głową

Samodzielny demontaż kilku elementów nie będzie niczym złym. Jeżeli jednak przesadzimy i w trakcie ważenia okaże się, że nasz pojazd ma sporą niedowagę, będziemy musieli dopłacić za brakujące kilogramy. W sprawie szczegółów skontaktuj się ze stacją kasacji, z których usług zamierzasz skorzystać. Pracownicy z pewnością udzielą wszelkich wyczerpujących wyjaśnień. Nietaktem z pewnością nie pędzie zapytanie wprost, czy wymontowanie takich, a nie innych części okaże się źródłem kłopotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj