Jazda samochodem wymaga wyjątkowo silnego skupienia. Łatwo to jednak powiedzieć, gdzie jedziemy przez godzinę lub dwie. Sprawa wygląda gorzej, gdy kierowca musi prowadzić pojazd przez kilka lub kilkanaście godzin bez przerwy. Wtedy jego zmorą staje się senność. Jak zatem poradzić sobie z tym uczuciem, by móc bezpiecznie dojechać do celu podróży? Jak nie zasnąć za kierownicą?

1. Zadbaj o pobudzające napoje i słodycze!

Dbając o utrzymanie dobrego samopoczucia za kierownicą, warto zacząć od najprostszych sposobów. Prowadzący pojazd powinien zadbać o to, aby w zasięgu jego ręki zawsze znalazł się słodki napój, kawa, herbata lub słodycze. Produkty zawierające cukier lub kofeinę działają pobudzająco na organizm człowieka, dzięki czemu uczucie senności zostaje zminimalizowane.

2. Ruch to podstawa!

Musimy jednak pamiętać o tym, że jedzenie podczas podróży to nie wszystko. Kierujący samochodem musi pamiętać o tym, aby robić co około dwie godziny postój na parkingu lub stacji benzynowej, w trakcie którego będzie mógł się dotlenić. W czasie przerwy warto wybrać się na kilkuminutowy spacer, nawet jeśli oznacza to krążenie po parkingu przy stacji benzynowej. Dobrym pomysłem jest wykonanie prostych ćwiczeń gimnastycznych: skłonów, przysiadów, wymachów rękami. Jeśli na miejscu postoju znajduje się siłownia na świeżym powietrzu – wykorzystajmy ją! Dotleniony mózg oddala ryzyko przyśnięcia, zaś mała dawka ruchu odciąży nasz kręgosłup.

3. Zadbaj o dopływ chłodnego powietrza!

Jeżeli prowadzący nie chce zasnąć, powinien zapewnić sobie stały dostęp chłodnego, otrzeźwiającego powietrza. Warto zatem uchylić okno lub skierować na twarz nawiewy i ustawić je na chłodzenie. Dzięki temu kierowca przynajmniej na jakiś czas odpędzi od siebie uczucie zmęczenia.

4. Słuchaj radia!

Większości ludzi hałas przeszkadza w zasypianiu. Warto to wykorzystać dla własnego bezpieczeństwa. Dlatego kierowca udający się w długą podróż powinien włączyć radio, najlepiej takie, które emituje jego ulubioną muzykę. Pozwoli to nie tylko skupić się prowadzącemu, ale również pobudzi go, co oddali ryzyko zaśnięcia za kółkiem. Warto również zaopatrzyć się w kabel USB, podłączyć telefon do nagłośnienia i cieszyć się wybraną przez nas muzyką!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj