Paliwo nie jest tanie. Z tym zgodzi się każdy kierowca. Dlatego większość z nich stara się znaleźć skuteczne sposoby na to, aby paliwo móc oszczędzać. Choć nie ma się wpływu na ceny paliw na stacjach benzynowych to każdy kierowca ma wpływ na sposób jazdy i eksploatację samochodu. A to przyczynić może się to niemałych oszczędności paliwa.

Być przewidywalnym

Przede wszystkim jeśli chce się zaoszczędzić paliwo należy przewidywać możliwe sytuacje na drodze. Najwięcej paliwa zużywa się podczas jazdy w mieście, zwłaszcza stoją w korkach w godzinach szczytu. Takie sytuacje powinno się przewidywać. Wszystko po to, aby tak planować trasy, aby umożliwić płynną i spokojną jazdę. Najlepiej, aby na tyle ile jest to możliwe poruszać się ze stałą prędkością oraz niewchodzenie na wysokie obroty. Przykładem może być zbliżanie się do świateł hamując silnikiem.

Zmniejszenie masy auta

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że na większe spalanie paliwa wpływ ma masa samochodu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zrobienie porządku w bagażniku i jego opróżnienie z niezbędnych rzeczy. Podobnie jest w przypadku bagażnika dachowego. Jeśli akurat się z takiego bagażnika nie korzysta, najlepiej będzie go zdemontować. Dotyczy to zwłaszcza dłuższych wyjazdów w trasy, a tym samym jazdy z większą prędkością. Elementy bagażnika dachowego zmieniają opływ powietrza, a to ma wpływ na większe spalanie paliwa.

Wyłączać silnik podczas postoju

Oszczędzić paliwo można także wyłączając silnik podczas dłuższych postojów. Dotyczy to zwłaszcza nowych samochodów. Takich, które wyposażone są w opcję Start/Stop. Nie jest ona tam bez powodu. Kiedy staje się na nieco dłuższym postoju warto jest z tej opcji skorzystać. Można dzięki temu skutecznie zaoszczędzić paliwo.

Stan opon

Na zużycie paliwa duży wpływa ma również stan opon samochodowych. Przede wszystkim uwagę zwrócić należy na ciśnienie. Zasada jest prosta, im niższe ciśnienie w oponach, tym większe zużycie paliwa. Dlatego tak ważne jest, aby systematycznie kontrolować poziom ciśnienia w oponach. Ważny jest także rozmiar, profil oraz szerokość opony. W aucie zawsze montowane powinny być takie opony, jakie zalecane są przez producenta. Zamontowanie nieco szerszych opon może mieć wpływ na większe zużycie paliwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj