Przy wybieraniu akumulatora do samochodu dostawczego lub busa trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na zapotrzebowanie energetyczne wyposażenia pojazdu oraz rodzaj i pojemność silnika. Nie bez przyczyny wśród najbardziej istotnych czynników wymienia się również kształt i typ akumulatora. Jak prawidłowo odczytać podstawowe parametry akumulatora? O czym należy pamiętać podczas samodzielnego montażu? Czy w każdym akumulatorze da się wymienić płyn elektrolityczny? W poniższym poradniku postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Jakie rodzaje akumulatorów są najczęściej wykorzystywane w busach i samochodach dostawczych?

Niegdyś dostępne na rynku akumulatory podzielić można było na obsługowe i bezobsługowe. We współcześnie produkowanych samochodach dostawczych i busach niemalże zawsze wykorzystuje się typ bezobsługowy. Akumulatory obsługowe wyposażone były zaś w tzw. korki i trzeba było przez nie uzupełniać samodzielnie płyn elektrolityczny. Zadanie to nie było ani bezpieczne, ani łatwe, więc wraz z rozwojem technologii szybko z niego zrezygnowano na rzecz dużo wygodniejszych baterii bezobsługowych. W przypadku problemów ze znalezieniem odpowiedniego akumulatora do danego busa zdecydowanie opłaca się skorzystać z bezpłatnego wsparcia doświadczonych doradców, którzy pracują w profesjonalnej hurtowni motoryzacyjnej VanKing. Warto przypomnieć tu również, iż w każdym aucie powinna być instrukcja od producenta, a w niej szczegółowe informacje dotyczące tego, jaki dokładnie akumulator powinien się znaleźć w danym modelu.

Jak rozszyfrować oznaczenia na starym lub nowym akumulatorze?

Każdy producent akumulatorów musi umieścić na swoich produktach informacje o ich biegunowości, pojemności i mocy rozruchowej. Ujemny i dodatni biegun baterii zawsze oznaczony jest intuicyjnie czerwonym plusem i niebieskim minusem. Jeżeli chodzi zaś o pojemność, to wartość ta podawana jest w amperogodzinach (Ah). Im jest ona wyższa, tym więcej energii jest w stanie magazynować dany akumulator, a to może być szczególnie istotne przy większej liczbie elektronicznego wyposażenia. Ostatnim parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest prąd rozruchowy, szczególnie jeśli w samochodzie jest silnik Diesla. Pojazdy z jednostką wysokoprężną pobierają w trakcie rozruchu znacznie więcej mocy niż ich pojemnościowe odpowiedniki w wersji benzynowej. Prąd rozruchowy wyrażany jest za pośrednictwem wartości w amperach (A). Na szczęście w miejscu takim jak profesjonalna hurtownia motoryzacyjna można łatwo i szybko dobrać najlepsze rozwiązanie, a to wszystko bez potrzeby wychodzenia z domu.

Jak zamontować prawidłowo akumulator w aucie dostawczym?

Samodzielny montaż i demontaż akumulatora nie jest specjalnie wymagającym ani trudnym zadaniem. Problemy pojawić się mogą jedynie w przypadku akumulatorów, które w trakcie eksploatacji uległy awarii. Każda profesjonalna hurtownia motoryzacyjna zaleca, aby przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac założyć rękawiczki ochronne. Zarówno żel, jak i też płyn elektrolityczny zalicza się do dosyć żrących i niebezpiecznych substancji, więc za wszelką cenę nie można dopuścić do bezpośredniego kontaktu ze skórą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj